Suni Tohumlama

Suni tohumlama,teknik malzemeler ile boğalardan alınan spermlerin ineğin genital kanalının en uygun noktasına bırakılması tekniğine denir.

Suni tohumlama da en önemli faktörlerden birisi ineğin kızgınlık zamanıdır.Öncelikle hayvanın iyi kondisyonda olması ve normal kızgınlık gösteriyor olması gerekir ve buda iyi bir beslenme programı ile hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaları ile gerçekleşir.

Kızgınlığın belirlenmesi için üreticinin ineğin periyodunun başlama zamınını bilmesi,gözlemlerini dikkatli yapması gerekir-bu nedenle kızgınlık günleri için tarihlerin not alınması bir sonraki kızgınlığın takip edilmesi açısından önemlidir.Kayıt altına alınan bu ineklerin karıştırılmaması için küpe numaraları da mutlaka yazılmalıdır.Yanlış bir ineğin tohumlanması kızgınlıkta olan ineğin periyodunun kaçırılmasına,spermaların boşa harcanmasına,bu nedenle ekonomik kayba yol açar.

En iyi tohumlama zamanı hayvanın kızgınlık göstermesinden 12 saat sonradır.Sabah farkedilen kızgınlık için öğleden sonra,akşam görülen kızgınlık için sabah tohumlamanın yapılması için uygundur.

Kızgınlık bitmeden 2 gün sonra medöstrus kanaması şekillenir. Bu kızgınlığın 2 gün önce olduğuna işaret eder. Eğer hayvan tohumlandıysa 2 gün sonra gelen kanama doğru zamanda tohumlama yapıldığını gösterir. Kanama hayvanın gebe kalıp kalmadığını göstermez.